Музеї, якими управляють діти

Зробити культуру доступною
21.07.2017
Як діти вчаться любити читання або 7 стереотипів, яких краще уникати
15.12.2017
Show all

На початку 1990-х років був страшенно популярний фільм «Великий», в якому підліток, забажавши стати дорослим біля чарівного автомату в лунапарку, перетворюється на тридцятилітнього чоловіка і пробує жити в дорослій «шкірі». У головній ролі — Том Генкс, фільм отримав кілька високих нагород, зокрема Оскара і Золотого глобуса.

Джош, головний герой фільму, після несподіваного чарівного перетворення, мусив піти з дому, бо батьки не повірили, що цей парубок — їхній же син. Герой шукає роботу і потрапляє на фабрику іграшок. Там він робить стрімку кар’єру в якості розробника нової продукції. Бо, будучи внутрішньо 12-літнім підлітком, він добре відчуває, які саме іграшки сподобаються дітям.

Аналогічна ідея – «діти краще за дорослих відчувають потреби і вподобання ровесників» – лежить в основі дитячих рад (органів управління певної громадської установи), які здобувають дедалі більше популярності в Європі. Ідея дитячих рад не зовсім нова — наприклад, в різних країнах існують шкільні ради, учасниками яких є учні і які мають важливий голос у житті школи.

У 2000-х роках цю ініціативу почали активно запроваджувати іспанські наукові музеї. Це інституції, чиїм першорядним завданням є популяризація науки серед різних верств населення і якомога глибшого залучення відвідувача до наукових практик. Вони зайшли у способах залучення відвідувача настільки далеко, що запросили частину відвідувачів до керівництва музеєм. І з-поміж цих відвідувачів вони вибрали дітей у віці 10-11 років.

Photo credit: Музей науки у Валенсії

Наприклад, Дитяча рада Музею науки у Валенсії за роки співпраці розробила 35 ініціатив, які були ретельно розглянуті керівництвом Музею. Кожна отримала детально розписану відповідь, 16 з них були прийняті. Зокрема, у Музеї було створено теплицю для занять з ботаніки, де вивчають комахоїдні рослини чи пророщування зерна. Також були започатковані нові майстер-класи, присвячені каменю, металу, дереву та кременю. Завдяки ініціативам Дитячої ради було знижено ціни на вхідні квитки і продукти в музейних кав’ярні і крамниці, а у відпочинкових зонах — додано більше кольору. Разом з працівниками музею Дитяча рада розробила виставку, присвячена італійському педагогу Франческо Тонуччі та вплинула на експозиційні та виставкові рішення.

Музей науки у Валенсії за роки роботи з дітьми склав перелік порад, який може знадобитися усім, хто працює з дитячими групами, що генерують ідеї:

  1. Кількість учасників групи не повинна перевищувати 15 осіб, оскільки більша кількість — це синонім хаосу, коли йдеться про висловлення та обговорення певних ідей.
  2. Ми рекомендуємо почати із залучення до співпраці шкіл, розташованих найближче до музею. Так зміцниться вплив музею на цілу околицю.
  3. Діти мають відчувати довіру з боку музею. Сприймайте їх серйозно, готуйте всі деталі дуже ретельно, виділяйте на це достатню кількість часу. Якщо щось обіцяєте зробити — робіть та інформуйте учасників про виконану роботу.
  4. Визнавайте дитячі зусилля та їхню прихильність, даруючи музейні квитки для їхніх родичів, запрошуючи на відкриття виставок чи інші церемонії, дати інтерв’ю для ЗМІ тощо. Підтримуйте з ними щире ставлення, яке базується на взаємовизнанні.
  5. Потрібно виробити ефективну комунікаційну стратегію, яка показала би відвідувачам, якою мірою Дитяча рада співпрацює з Музеєм. Вам знадобиться лого й дуже активна промоція у соціальних мережах (зважте, що це ще й природна мова спілкування для підлітків). Кожна ідея Дитячої ради має бути позначена її логотипом та мати приписку, що «ця конструкція, цей зміст, цей майстер-клас тощо… — це ідея нашої Дитячої ради». (Джерело: Spokes, #26)

Muzeum Narodowe w Warszawie

Уже за тиждень свої перші збори проведе Дитяча рада Національного музею Варшави, ініційована Анною Кнапек з освітнього відділу Музею під патронатом директорки Аґнєшки Моравінської. Перше завдання, яке стоїть на порядку денному Дитячої ради НМВ — опрацювати й адаптувати музейні аудіогіди, розроблені спеціально для дітей. Крім того, рада буде реалізувати власні ідеї. До Дитячої ради запросили подаватися дітей у віці 10-14 років, заплановано шляхом жеребкування відібрати 18 учасників, які би мали представляти кожен район Варшави. Каденція Дитячої ради триватиме рік — до жовтня 2018 року.

За словами організаторки ради Анни Кнапек, до Музею надійшло 25 заявок. Хоч райони міста представлені не пропорційно, 18 учасників буде відібрано жеребкуванням, і вже 20 жовтня відбудеться перше засідання Дитячої ради Національного музею Варшави.

Це дуже цікава світова тенденція, коли дитина від пасивного відвідувача музейних екскурсій поступово стала учасником інтерактивних музейних занять, а далі — з’явилася довіра до дитини як особи, котра може мати достатньо відповідальності, креативного потенціалу, уміння працювати в командах, а також тонкого розуміння аудиторії своїх ровесників. І ця довіра зросла настільки, що діти сьогодні стають повноправними співробітниками музеїв: кураторами виставок та членами органів управління музеїв.

Рябчук Софія
- досліджує культурний розвиток дитини, креативне мислення, музейну освіту. Едукаторка, перекладачка, мама трьох дітей.