На початку 1990-х років був страшенно популярний фільм «Великий», в якому підліток, забажавши стати дорослим біля чарівного автомату в лунапарку, перетворюється на тридцятилітнього чоловіка і пробує жити в дорослій «шкірі». У головній ролі — Том Генкс, фільм отримав кілька високих нагород, зокрема Оскара і Золотого глобуса.
Джош, головний герой фільму, після несподіваного чарівного перетворення, мусив піти з дому, бо батьки не повірили, що цей парубок — їхній же син. Герой шукає роботу і потрапляє на фабрику іграшок. Там він робить стрімку кар’єру в якості розробника нової продукції. Бо, будучи внутрішньо 12-літнім підлітком, він добре відчуває, які саме іграшки сподобаються дітям.
Аналогічна ідея – «діти краще за дорослих відчувають потреби і вподобання ровесників» – лежить в основі дитячих рад (органів управління певної громадської установи), які здобувають дедалі більше популярності в Європі. Ідея дитячих рад не зовсім нова — наприклад, в різних країнах існують шкільні ради, учасниками яких є учні і які мають важливий голос у житті школи.
У 2000-х роках цю ініціативу почали активно запроваджувати іспанські наукові музеї. Це інституції, чиїм першорядним завданням є популяризація науки серед різних верств населення і якомога глибшого залучення відвідувача до наукових практик. Вони зайшли у способах залучення відвідувача настільки далеко, що запросили частину відвідувачів до керівництва музеєм. І з-поміж цих відвідувачів вони вибрали дітей у віці 10-11 років.
Photo credit: Музей науки у Валенсії
Наприклад, Дитяча рада Музею науки у Валенсії за роки співпраці розробила 35 ініціатив, які були ретельно розглянуті керівництвом Музею. Кожна отримала детально розписану відповідь, 16 з них були прийняті. Зокрема, у Музеї було створено теплицю для занять з ботаніки, де вивчають комахоїдні рослини чи пророщування зерна. Також були започатковані нові майстер-класи, присвячені каменю, металу, дереву та кременю. Завдяки ініціативам Дитячої ради було знижено ціни на вхідні квитки і продукти в музейних кав’ярні і крамниці, а у відпочинкових зонах — додано більше кольору. Разом з працівниками музею Дитяча рада розробила виставку, присвячена італійському педагогу Франческо Тонуччі та вплинула на експозиційні та виставкові рішення.
Музей науки у Валенсії за роки роботи з дітьми склав перелік порад, який може знадобитися усім, хто працює з дитячими групами, що генерують ідеї:
Muzeum Narodowe w Warszawie
Уже за тиждень свої перші збори проведе Дитяча рада Національного музею Варшави, ініційована Анною Кнапек з освітнього відділу Музею під патронатом директорки Аґнєшки Моравінської. Перше завдання, яке стоїть на порядку денному Дитячої ради НМВ — опрацювати й адаптувати музейні аудіогіди, розроблені спеціально для дітей. Крім того, рада буде реалізувати власні ідеї. До Дитячої ради запросили подаватися дітей у віці 10-14 років, заплановано шляхом жеребкування відібрати 18 учасників, які би мали представляти кожен район Варшави. Каденція Дитячої ради триватиме рік — до жовтня 2018 року.
За словами організаторки ради Анни Кнапек, до Музею надійшло 25 заявок. Хоч райони міста представлені не пропорційно, 18 учасників буде відібрано жеребкуванням, і вже 20 жовтня відбудеться перше засідання Дитячої ради Національного музею Варшави.
Це дуже цікава світова тенденція, коли дитина від пасивного відвідувача музейних екскурсій поступово стала учасником інтерактивних музейних занять, а далі — з’явилася довіра до дитини як особи, котра може мати достатньо відповідальності, креативного потенціалу, уміння працювати в командах, а також тонкого розуміння аудиторії своїх ровесників. І ця довіра зросла настільки, що діти сьогодні стають повноправними співробітниками музеїв: кураторами виставок та членами органів управління музеїв.