Волонтерство зі шкільного віку — загальносвітовий тренд. У європейських країнах поширені шкільні акції, коли діти допомагають на кухнях для бездомних, у будинках престарілих чи притулках для звірят. Це сприяє умінню співчувати і пробувати допомогти в межах своїх сил і можливостей. А також здобути і пережити певний досвід. Волонтерство підсилює почуття довіри з боку дорослих, а відповідно — відповідальності з боку дітей. Показує, що на волонтера-школяра можна цілком покласти «дорослі» справи, він чи вона може на рівні (а часом і краще за дорослих) виконувати певні завдання. Волонтерство в новій обстановці також сприяє розвитку комунікаційних навичок, вмінню спілкуватися з різновіковими аудиторіями.
Готуючись до 10 Дитячого Форуму у Львові — фестивалю, який передбачає широкий вибір пізнавальних розваг для дітей в різних сферах, — ми з колегами з українських музеїв готували спільну акцію — міжмузейний квест. Присутність музеїв у приміщенні Форуму мала на меті показати, наскільки відкритими і цікавими можуть бути для дітей сучасні музеї, показати, які заняття вони проводять, через які ігрові матеріали розповідають свою історію.
Усі музеї-учасники Форуму були об’єднані спільною грою-квестом на тему «Уявлення про Всесвіт», на яку кожен готував міні-розповідь з питанням, пов’язаним з діяльністю музею. Наприклад, Львівський історичний музей допомагав знайти відповідь на питання: «Який небесний символ був зображений на гербі міста Львова?». А Львівський музей історії релігії допомагав з’ясувати: «На честь яких античних богів названі планети Сонячної системи?» Щоби чотири дні, які триває Дитячий Форум, упродовж цілого робочого дня нон-стоп розповідати ці питання тисячам відвідувачів, та ще й демонструвати іншу музейну пропозицію для дітей, потрібно чимало робочих рук, яких в освітніх відділах музеїв нерідко просто немає.
І тут великою допомогою стали волонтери. Молоді люди, які добровільно і безкоштовно готові були посвятити сили і час, щоб допомогти музеям і Дитячому Форуму не переривати гру і бути безперервною підтримкою відвідувача. Та головним нововведенням цього року було запросити до волонтерства учнів старших класів.
На заклик допомогти музеям, зголосилось понад 60 волонтерів — учнів Львівських Академічної, Правничої та Приватної гімназій, шкіл №8, 28, 80, пластунів. Лише декілька з зареєстрованих не з’явилися на подію за станом здоров’я — решта відповідально і затято відпрацювала весь заявлений час і залишалася на допомогу навіть довше від зазначеного в графіку.
Волонтерка Марта згодом розповідала, що волонтерити дуже цікаво — «відчуваєш задоволення від того, що допомагаєш дітям здобувати суперсили на Форумі». Її колега Дарія, зазначила, що найбільшою трудністю для неї була постійна боротьба з довколишнім гамором, в якому діти погано чули завдання. Однак ніхто з волонтерів не здався і не покинув свого посту, а навпаки — висловлювали вдячність і радість від участі. Так само мужньо «вистояли» до кінця студенти-музеєзнавці з Львівського університету культури, деякі з них вже другий рік поспіль допомагають музеям на Дитячому Форумі.
Музейні працівники були дуже задоволені і вдячні. Як прокоментувала Надія Полянська з Львівського музею історії релігії: «Якщо квестове запитання задає (дорослий) музейний працівник, а поруч стоять (дорослі) батьки, шанси на те, що дитина відчуватиме себе на іспиті, а не в грі, збільшуються, на жаль. Все-таки діти, особливо молодшого шкільного віку почувають себе вільніше у компанії інших дітей, нехай і підлітків. І наші волонтери-школярі прекрасно справлялись зі своїми завданнями, знаходили добрий підхід до всіх дітей».
Вікторія Четвертак з житомирського Музею космонавтики імені Сергія Корольова переконана, що «без волонтерів на Дитячому Форумі музейникам було би дуже важко. Адже подій було багато, відвідувачів, причому різного віку – величезна кількість, навантаження суттєве. А хлопці та дівчата-волонтери попрацювали, як кажуть, «з душею». Не тільки допомагали у виконанні завдань, а й намагалися більше дізнатися про музей, а потім вже самі розповідали гостям Форуму про «свій» музей. За що величезна подяка організаторам і волонтерам».
Школярі-волонтери і справді були зацікавлені музейною діяльністю. Напередодні Дитячого Форуму, вони групами відвідали всі львівські музеї, які готувалися до фестивалю, щоби розуміти, яким є той музей, котрий вони будуть представляти. А в процесі виявилось, що більшість з них уже багато музеїв відвідувала і чимало знає — вони були не лише на екскурсіях, але і на музейних майстер-класах.
Досвід співпраці зі школярами на Дитячому Форумі показав, що бажання більше довіряти дітям, покладати на них посильні завдання, підтримувати їх в їхній роботі, давати можливість робити стільки, скільки їм приносить задоволення і є під силу (тобто, не зловживати) — дає успішні та важливі для всіх учасників результати. І відкриває нові знайомства, навики і перспективи. Щиро дякуємо усім волонтерам!